Блогрол
1. БИООРЪЖИЕТО КОВИД 19/БАКТЕРИИТЕ
2. БЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР
3. От мръсен извор чиста вода няма/
4. вредно ли е червеното месо?
5. защо, защо
6. зарази, вируси и добре забравено старо име, заместено с ново - новото време дава нови имена
7. в миналото древните хора изхвърляли вътрешностите на животните, днес китайци /гладни/ ги смятат за афродизиак.
8. относно вирусите и миенето на ръцете със сапун
9. градът на 100-те кули
10. Шпионите....на г е р б / да си припомним, че идват избори от години, още нямаме правителство като белите хора.
2. БЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР
3. От мръсен извор чиста вода няма/
4. вредно ли е червеното месо?
5. защо, защо
6. зарази, вируси и добре забравено старо име, заместено с ново - новото време дава нови имена
7. в миналото древните хора изхвърляли вътрешностите на животните, днес китайци /гладни/ ги смятат за афродизиак.
8. относно вирусите и миенето на ръцете със сапун
9. градът на 100-те кули
10. Шпионите....на г е р б / да си припомним, че идват избори от години, още нямаме правителство като белите хора.
Постинг
17.03.2015 22:56 -
ДРЕВНИ ЦИВИЛИЗАЦИИ / КУКУТЕНИ
Автор: dalida
Категория: Лични дневници
Прочетен: 2265 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 21.07.2015 20:48

Прочетен: 2265 Коментари: 3 Гласове:
10
Последна промяна: 21.07.2015 20:48

НЕОЛИТНИ КУЛТУРИ

Кукутени-Триполие е неолитна култура, която процъфтява в периода 5500-2750 г.пр.н.е. на територията на днешна Румъния, Молдова и Украйна. Обществото построява най-големите за времето си късно неолитни селища. Някои от тях събирали население от 15 000 човека. Най-голямата мистерия на тази цивилизация е фактът, че на всеки 60-80 години те изгаряли селищата си и изграждали нови върху руините. Кукутени-Триполие обществото се ръководело от матриархат, като жените били глава на семейството, извършвали земеделска работа и изработвали керамични съдове и фигури, тъкани и дрехи. Мъжете се занимавали с лов, грижели се за домашните животни и изработвали инструменти. Религията на обществото се основавала на култа към богинята-майка, която била символ на майчинството и изобилната реколта. Хората от тази древна цивилизация считали за свещено животно бика, като символ на силата, на небето и на плодовитостта, както и змията, като символ на вечността и вечното движение.
Кукутени-Триполие е една от най-забележителните древни европейски култури, с несравнимо качество на изработката на различни предмети в областта на изкуството за своето време. Една от хипотезите за изчезването на цивилизацията е, че те са били завладени от войнствената курганната култура, която се свързва с произхода на първите индоевропейци. По-модерните тези обаче включват като причина климатичните промени в региона, с които може да е свързана една от най-опустошителните суши в европейската история. Тя вероятно е била унищожителна за цивилизация, чиято прехрана се основава на земеделието.
Културата Кловис, Северна Америка

Праисторическата североамериканска култура Кловис датира от периода 10 000 години пр.н.е. Тя се е развивала в централните и южни равнинни части на континента. Там тези общности развили вероятно най-ранната индианска култура, от която са намерени множество каменни копия и остриета, развити от по-прости инструменти. Генетични изследвания показват, че хората от Кловис са дошли от Североизточна Азия, като единственият им път оттам до Северна Америка минавал от Чукотка през ледените земи на Аляска – през замръзналия тогава Берингов проток, свързващ двата континента. Обществата постепенно се разселили на юг към Централна и Южна Америка.
индианец

Дълго време учените считат, че хората от Кловис са първите хора, използвали оръдия на труда в Северна Америка. Тази теза обаче е опровергана с откриването на още по-стари каменни артефакти в коритото на река в Тексас. Археолозите датират откритията между 13 200 и 15 500 години. Тъй като артефактите не предполагат, че цивилизацията Кловис е съществувала като такава по-рано, отколкото се смяташе, затова учените предполагат, че е имало друга група хора, които са използвали различни видове инструменти. Тезите са, че може би тя е била заменена или еволюирала в културата Кловис. Инструментите на тази група от хора са много по-леки от тези, използван от хората от Кловис, което предполага, че те са били по-мобилни ловци и са се придвижвали бързо – съвсем различни от Кловис, които имали по-тежки инструменти.
Има няколко теории за изчезването на Кловис – някои посочват като причина намаляването на популацията на едрите животински видове, така наречената мегафауна, както и по-малката мобилност на индианската култура, което довежда до разцепване на общностите и създаване на нови култури, като например Фолсъм. Друга теза посочва като причина за изчезването на Кловис избиването на мамутите и други животни, като това предизвиква глад сред хората. По-крайно настроени учени смятат, че комета се разбива в района на Великите езера и е основен фактор за западането на цивилизацията на древните индианци.

Анасазите, Северна Америка, днешни Съединени щати
Още една, по-късна, североамериканска цивилизация – тази на анасазите, носи мистиката на своята история и западане. Анасази са индианска култура, съществувала на територията на съвременните американски щати Колорадо, Юта, Аризона и Ню Мексико. Тя е интересна на учените по много причини, сред които оставените на много места в района развалини на скални жилища. Тези развалини са част от националното културно наследство и са под защитата на ЮНЕСКО, както и много посещавана дестинация в Съединените щати. Древните анасазки градчета са били свързани със стотици километри изградени пътища.
Според археолозите анасазите са имали много добри познания за изработката на керамика и текстилни изделия, както и за изкуственото напояване в тези полупустинни и пустинни райони. Хората от тази култура са се интересували от движението на слънцето и са оставили множество интересни рисунки по скалите. Съвременните наследници на анасизите са зуните и хопите, които са част от народа пуебло. В началото древните индиански общности се занимавали с лов и събирачество, а по-късно започнали да водят уседнал живот и да култивират царевица, фасул и тикви.
Макар да са много известни със своите каменни жилища, изсечени директно в скалите, анасазите и тяхната култура са забулени в мистерия. И до ден днешен, например, учените не могат да кажат със сигурност в кой период точно се е зародила цивилизацията. Счита се, че периодът е някъде към 1200 година пр.н.е. Терминът ‘анасази’ означава ‘древен враг’ и е въведен в края на по-миналия век, но той не е признат от съвременните пуебло. Най-известното селище на анасазите се намира в националния парк Меса Верде, но останки от тази цивилизация могат да се видят и на други места в района – националния монумент Ховенуип, каньоните Чако и Де Шейи.
Около 1300 година древните индианци изоставили домовете си в скалите и се разпръснали. Учените смятат, че това било продиктувано от пренаселването, от лошите реколти и засушаването в района, което довело до недостиг на прехраната. Някои историци пък смятат, че само промените в средата не е достатъчна причина за това разселване, и вероятно са намесени политически и социални причини – например конфликт или нападение.
Индската цивилизация, Азия, днешни Индия и Пакистан - сн.
Индската цивилизация, наричана още Харапска цивилизация, е една от общо трите най-древни цивилизации в историята на човечеството – другите две са Древен Египет и Шумер. Тя заема най-обширна площ в днешен Пакистан и Индия - около 1500 км от север на юг, което е една огромна площ за времето си. Цивилизацията се развива в долината на река Инд, в периода 23 - 19 век пр.н.е. В годините на своя разцвет, населението в района достига 5 милиона население. Хората изграждали сградите на два и повече етажа, като основен материал били висококачествени печени тухли. Градовете на Индската цивилизация притежавали градоустройствен план с квартали и улици, а в къщите били изграждани бани и тоалетни с тръби, съединени с градската канализация - едно изключително постижение на благоустройството за онези времена.
Древната култура имала своя писменост, съставена от около 270 пиктографни знаци, която все още не е разчетена. Това ограничава съществено знанията ни за тази древна общност. За нея знаем, че населението й не е било разделено на социални групи, че са разполагали с единно управление, че са били добри астрономи и добре обучени земеделци, развиващи насажденията от пшеница, грах, пъпеши, сусамм и памук, като дори са смятани за първите хора, създали памучните тъкани. Учените спорят за произхода на населението по поречието на Инд – трите основни хипотези са: дравидски, семитски и арийски. Учените са на мнение, че индската култура загива вследствие на природен катаклизъм, най-вероятно земетресение, както и засушаване в целия Близък Изток. Други историци пък смятат, че е имало нашествие от север, около 1500 год. пр.н.е., от арийците.
източник - интернет - туризъм.
Вълнообразно
Как Дедите ни цивилизоваха индианците и ...
Реформаторския блок ще ни върне в света ...
9-ти септември 1944г. - кървавият празни...
Реформаторския блок ще ни върне в света ...
9-ти септември 1944г. - кървавият празни...
Летни билки - Вратига - гони натрапници
Слънчев часовник над #Копитото, #Витоша ...
Защо Аспарух създаде България тук, а не ...
Слънчев часовник над #Копитото, #Витоша ...
Защо Аспарух създаде България тук, а не ...
Украински археолози откриха храм на 6000 години с човешки фигурки и останки от принесени в жертва животни в праисторическо селище, съобщи "Лайв сайънс".
Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/etazh-ykraiina-pomeshteniya-1437431.html#ixzz3Uie3tnZF
Праисторическото селище, където е храмът, е близо до гр. Небеливка. То се простирало на 238 ха, разкри геофизично изследване. Имало е над 1200 сгради и почти 50 улици.
В Украйна и Източна Европа са намирани и други праисторически селища с такъв размер. Понякога ги определят като принадлежащи към културата Кукутени-Триполие. Името се свързва със село Трипиля в Украйна, където за пръв път са открити такива артефакти.
КАКВО ОПРЕДЕЛЕНИЕ ИМА ЗА СЕЛИЩЕ - ГРАД?
Да има ГРАД трябва да има цивилизация:
1 - за да има град, трябва да има специализация на труда - т.е. занаятчии, т.е. работна ръка, която не живее от земеделие, но потребява земеделие; и за да може да се храни, трябва да има излишък на земеделски продукт от страна на фермерите, което отново ни връща в благоприятните за земеделие региони на плодородния полумесец и може би балканите; никъде другаде не може да се генерира излишък, който до доведе до свободни от земеделие ръце в западна евразия; и в америка е така - цивилизациите не се появяват в прериите при сиуксите и шошоните или в тайгата в канада, а там където може да се натрупа излишък поради климата - в мезоамерика. и излишъкът води до държави, демографски експлозии, инка тупак амару, мачу пикчу и цивилизации.
2 - Причина е пак в излишъка - ловецът събирач, каквото убие, яде на корем или дели с аверите, за да не го изхвърля - месото ще се развали; и по този начин не може да направи натрупване от придобитото. Докато особеността на зърнените култури е, че може да се съхраняват с години - не е нужно да се ядат или раздават, напротив, може и е задължително да се трупа - най малко семена за следващата реколта; и оттам нататък излишъкът се складира и може и да е огромен; и тоя излъшък на склад поради особеностите на зърнените култури се превръща в основа на социална стратификация и неравенство - все симптоми на цивилизацията; т.е. на богатство и бедност, но и на хора, освободени от бремето на земеделския труд - войници, каналджии, занаятчии, проститутки, журналисти и т.н.. А там където има излишък, има демографско разширение, но има и апетити кой да сложи ръка на излишъка - и от тук до държавност не е много далеч; дали нативна държавност, дали продукт на завистливото съседско племе от ловци, което иска да сложи ръка на складовете с храна на земеделците и да живее от тях като цар или поне някакъв господар.
ВАРНЕНСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ - живяла преди траките
ПОМНИТЕ ЛИ - Помните ли книгата на Артър Конан Дойл „Изгубеният свят"? Западняците обичат да цитират това заглавие в различни контексти. Друго любимо тяхно клише е за най-добре пазената тайна. На Индия, Мексико, а в случая ... на Източна Европа. Ние пък по нашите ширини ползваме други клишета – обичаме все да ни е „уникално", обичаме българското да е в центъра на света. Но без сянка от лицемерие ще кажа – всички тези определения са абсолютно верни за съществувалата някога Варненска цивилизация.
„Изгубеният свят на Стара Европа. Дунавската долина 5000 – 3500 г. пр. Хр." – така е наречена изложбата с най-старото злато, пропътувала през 2010 г. хиляди километри между Ню Йорк, Великобритания и Гърция. Тя е организирана от Института за изследване на древния свят към университета в Ню Йорк в сътрудничество с Националния исторически музей на Румъния с участието на Варненския археологически музей и Националния музей по археология и история на Молдова.
цитирайДа има ГРАД трябва да има цивилизация:
1 - за да има град, трябва да има специализация на труда - т.е. занаятчии, т.е. работна ръка, която не живее от земеделие, но потребява земеделие; и за да може да се храни, трябва да има излишък на земеделски продукт от страна на фермерите, което отново ни връща в благоприятните за земеделие региони на плодородния полумесец и може би балканите; никъде другаде не може да се генерира излишък, който до доведе до свободни от земеделие ръце в западна евразия; и в америка е така - цивилизациите не се появяват в прериите при сиуксите и шошоните или в тайгата в канада, а там където може да се натрупа излишък поради климата - в мезоамерика. и излишъкът води до държави, демографски експлозии, инка тупак амару, мачу пикчу и цивилизации.
2 - Причина е пак в излишъка - ловецът събирач, каквото убие, яде на корем или дели с аверите, за да не го изхвърля - месото ще се развали; и по този начин не може да направи натрупване от придобитото. Докато особеността на зърнените култури е, че може да се съхраняват с години - не е нужно да се ядат или раздават, напротив, може и е задължително да се трупа - най малко семена за следващата реколта; и оттам нататък излишъкът се складира и може и да е огромен; и тоя излъшък на склад поради особеностите на зърнените култури се превръща в основа на социална стратификация и неравенство - все симптоми на цивилизацията; т.е. на богатство и бедност, но и на хора, освободени от бремето на земеделския труд - войници, каналджии, занаятчии, проститутки, журналисти и т.н.. А там където има излишък, има демографско разширение, но има и апетити кой да сложи ръка на излишъка - и от тук до държавност не е много далеч; дали нативна държавност, дали продукт на завистливото съседско племе от ловци, което иска да сложи ръка на складовете с храна на земеделците и да живее от тях като цар или поне някакъв господар.
ВАРНЕНСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ - живяла преди траките
ПОМНИТЕ ЛИ - Помните ли книгата на Артър Конан Дойл „Изгубеният свят"? Западняците обичат да цитират това заглавие в различни контексти. Друго любимо тяхно клише е за най-добре пазената тайна. На Индия, Мексико, а в случая ... на Източна Европа. Ние пък по нашите ширини ползваме други клишета – обичаме все да ни е „уникално", обичаме българското да е в центъра на света. Но без сянка от лицемерие ще кажа – всички тези определения са абсолютно верни за съществувалата някога Варненска цивилизация.
„Изгубеният свят на Стара Европа. Дунавската долина 5000 – 3500 г. пр. Хр." – така е наречена изложбата с най-старото злато, пропътувала през 2010 г. хиляди километри между Ню Йорк, Великобритания и Гърция. Тя е организирана от Института за изследване на древния свят към университета в Ню Йорк в сътрудничество с Националния исторически музей на Румъния с участието на Варненския археологически музей и Националния музей по археология и история на Молдова.
"Най-голямата мистерия на тази цивилизация (Кукутени-Триполие) е фактът, че на всеки 60-80 години те изгаряли селищата си и изграждали нови върху руините."
Като се има предвид начинът на градеж чрез обмазване с глина стените от плет, може да се допусне, че им е било по-лесно да строят наново, отколкото да развалят старото и разчистват терена. Така постепенно селището се е издигало и ставало все по-непрестъпно. Огънят също дезинфекцира...
Благодаря за добре поднесения материал по най-древна история.
П и е р
цитирайКато се има предвид начинът на градеж чрез обмазване с глина стените от плет, може да се допусне, че им е било по-лесно да строят наново, отколкото да развалят старото и разчистват терена. Така постепенно селището се е издигало и ставало все по-непрестъпно. Огънят също дезинфекцира...
Благодаря за добре поднесения материал по най-древна история.
П и е р
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене
Най-четени
1. planinitenabulgaria
2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. mt46
6. kvg55
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. mt46
6. kvg55
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
Най-популярни
1. shtaparov
2. wonder
3. leonleonovpom2
4. katan
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. vidima
2. wonder
3. leonleonovpom2
4. katan
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. vidima
Най-активни
1. lamb
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. bateico
10. mimogarcia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. bateico
10. mimogarcia